Rendelési idő: Csütörtök előzetes bejelentkezést követően
Cím: 1051 Budapest, V. kerület, Arany János utca 33., I. emelet, 125. kapucsengő
Rendelési idő: Csütörtök előzetes bejelentkezést követően
Cím: 1051 Budapest, V. kerület, Arany János utca 33., I. emelet, 125. kapucsengő
A beleken megjelenő méhnyálkahártya szövet, vagyis bélendometriózis létezése alig volt ismert, amikor fiatal orvosként elkezdtem dolgozni. 2006-ban töltöttem el pár hónapot a Leuveni Egyetem Nőgyógyászati Klinikáján, ahol rájöttem, hogy nem is annyira ritka betegség ez, csak Magyarországon nem gondoltunk rá eleget. Az elmúlt években svájci munkavégzésem során is nagy számban operáltunk olyan fiatal nőbetegeket, akiknek súlyos, bélre is terjedő endometriózisa alakult ki. Ekkor láttam, hogy a nőgyógyászati daganatsebészeti tapasztalat nagyon sokat segít ezekben a nehéz sebészeti problémát jelentő műtétek megoldásában.
Számos fiatal páciens keresett meg második véleményért, mert 2-3 cm nagyságú petefészekben található csokoládécisztájának műtéti eltávolítását javasolták. Ilyenkor mindig elmagyarázom, hogy az endometriosis krónikus betegség, még az eltávolítás után is könnyen kiújulhat. Ahogy telnek az évek, egyre kevésbé tudok egyetérteni a műtéti javaslatokkal ezekben az esetekben. Amennyiben a páciens fiatal és még szülni szeretne, tudnia kell, hogy egy csokoládéciszta eltávolítással is jelentősen romolhat a petefészek funkciója. Amennyiben többször is elvégezzük ezt a műtétet, akár teljes petefészek elégtelenség is kialakulhat. Ebben az esetben pontosan az ellenkezőjét értük el, mint amiért a páciens felkeresett bennünket.
Az endometriosis egyre gyakrabban diagnosztizált elváltozás. Nem kell azonban kétségbeesni, ha ilyen diagnózist kapunk, mert sokszor látunk egészséges, panaszmentes nőknél is ilyen elváltozást, amelynek a klinikai jelentősége kétséges. Semmiképpen sem igaz az az egyszerűsítés, hogy ha endometriosisom van, nem eshetek teherbe, ha eltávolítják, akkor pedig terhes leszek. A teherbeesési képesség és az endometriosis kapcsolata összetett.
Amikor külföldön kezdtem el dolgozni, az egyik leglényegesebb különbség az itthoni gyakorlathoz képest a kóros méhnyakszűrési eredmények további menedzselésében rejlett. Azokban a magyar intézetekben, amiket ismertem, alapvetően nagyon gyorsan döntöttek a méhnyak külső részének kivágása (conisatio) mellett. Sokszor ezzel együlésben elvégezték a méhnyak feltágítását és a méhtest belső részének kikaparását (abrasio, vagy curette). Ezeknek a beavatkozásoknak ha ritkán is, de lehet későbbi szövődménye.
A császármetszés hegének részleges gyengesége egyre gyakrabban felismert jelenség, melynek klinikai jelentősége még nem teljesen ismert. Úgy tűnik azonban, hogy megfelelően jó ultrahangos vizsgáló akár a páciensek felében is láthat heggyengeségre utaló jeleket. Régebben nem ismertük a heg gyengeségével kapcsolatos ultrahangjeleket és a gépek teljesítménye is jelentősen javul minden évben, ez magyarázhatja, hogy egy korábban nem igazán ismert problémáról van szó.
Az elmúlt évek során, amikor az ország legnagyobb forgalmú daganatsebészeti részlegén dolgoztam, talán a korai stádiumú méhnyakrák kezelése miatt vitatkoztunk legtöbbet a kollégákkal. Ebben a tekintetben a nemzetközi kongresszusokon is parázs viták zajlanak, a nagytekintélyű szakemberek egymásnak ellentmondó véleményét hallgatva könnyű elbizonytalanodni. Egy páciens nem tudja megítélni, milyen szakértelemmel történt meg a méhnyakrák műtéti kezelése, hiszen csak a szövődményeket éli át és a hasi heget látja.
Több mint 12 éve dolgozom nőgyógyászati sebészként. Egyre többször járok úgy, hogy sok olyan pácienst, aki másodvéleményért keres meg, és akit más kollégák már megoperálnának, megerősítem abban az elképzelésében, hogy próbáljuk meg elkerülni a műtétet.
Hazánkban sok páciensnek hívják fel a figyelmét a nőgyógyászati vizsgálat során, hogy méhszájsebe van. Legtöbbjüknek rendben van a rákszűrési eredménye és ezzel kapcsolatos panaszaik sincsenek. Nem tartom szerencsésnek ezt az elnevezést, mert azt sugallja, hogy valami nincs rendben, mindenképpen be kellene gyógyítani azt a „sebet”. Nem erről van szó.
Amikor diploma után elkezdtem dolgozni, még alig tudtunk valamit a mélyen infiltráló endometriózisról és azt hittük, ez egy rendkívül ritka állapot, amivel egy orvos életében egyszer találkozik csak. 2006-ban Leuvenben egy forgalmas endometriózis központban döbbentem rá, hogy milyen sok fiatal nő szenved súlyos endometriózisban. A daganatsebészet utáni logikus lépés volt ennek a műtétnek a megtanulása, hiszen az endometriózis úgy viselkedik, mint egy daganat: a szövethatárokat nem tiszteli, gyakran tör be a szomszédos szervekbe, a bélfalba, vagy a húgyhólyag falába.
Mindig belegondolok, hogy milyen egyszerűen pecsételtünk régen egy nőt hisztérikának, csak mert rendszeres, krónikus alhasi fájdalma volt (egyébként a hiszterika a görög „hyster”, azaz méh szóból származik, nyilván nem véletlenül). Minél többet megtudunk a krónikus kismedencei fájdalomról, annál több elváltozást tudunk a hátterében azonosítani, ezek között is kiemelkedő szerepű az endometriózis. Úgy tűnik, a krónikus kismedencei fájdalomban szenvedő nők legalább felében endometriózist találunk, ha megfelelően keressük. De megfelelően keressük?
Korábban írtam már arról, hogy nem egyértelmű, meg kell-e műtenünk egy endometriózisos cisztát (csokoládéciszta). Sajnos sokszor azt tanuljuk fiatal orvosként, hogy elkerülhetetlen a műtét ezen diagnózis esetén, azonban az új tudományos eredmények tükrében ez nem igaz. Elsősorban fiatal, gyermekvállalást tervező/infertilis nőbetegekről van szó, ezért a döntő kérdés az, hogyan tudjuk a teherbe esési képességüket növelni. A tanulmányok nem igazolták, hogy a csokoládéciszta eltávolítása egyértelműen javítaná a termékenységet, sőt, bizonyos esetekben a műtét miatt az adott petefészek tartaléka a felére csökken.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket és partnereinket, hogy budapesti rendelőnk központi telefonszáma 2021.02.16-án megváltozott! Új telefonszámunkon változatlan módon éri el call centerünket. Időpont egyeztetés céljából kérjük, már új telefonszámunkon vegyék fel velünk a kapcsolatot! Call centerünk elérhető munkanapokon 8-16 óráig.
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket és partnereinket, hogy budapesti rendelőnkben 2022. november 1-től áremelés várható!
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket és partnereinket, hogy budapesti rendelőnkben 2024. január 1-től áremelés várható!
Tájékoztatjuk Tisztelt Pácienseinket és Partnereinket, hogy budapesti rendelőnkben 2025. január 1-től áremelés várható!
Parkolás: fizető parkolás az utcában, vagy a Bank Center (1054 Budapest, V. kerület, Szabadság tér 7.) parkolóházában.
Az Arany János utca megálló a 3-as metró egyik állomása a Deák Ferenc tér és a Nyugati pályaudvar között. A metró megállótól 100 méterre, busz vagy troli megállótól pedig 200 méterre található a rendelő. Gyalog a rendelő 9 percre található a Deák Ferenc tértől, 12 percre a Nyugati pályaudvartól. Tömegközlekedési járatok:
Rendelőnkben készpénzzel és bankkártyával is fizethetnek.